RO-RO

 

Ro-Ro, Roll on ve Roll off kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır. Tekerlekli vasıtaların gemilerle bir yerden bir yere nakledilebilmesini ifade etmektedir. Bu tarz yükleri taşıyan gemilere Ro-Ro gemileri, bu tip taşımacılığa da Ro-Ro taşımacılığı denilmektedir.

 

Konsept ilk olarak feribotlarla ortaya çıkmıştır. Bir yükün elleçlenmesi ve nakliyesinin en geleneksel yolu vinçlerle gemiye yükleme ve tahliyesidir. Feribotlar otomobil, kamyon ve tren vb. kendinden yürüyebilen ve/ veya çekilebilen yükleri kabul etmişlerdir.  Büyüklükleri ve hızı sebebi ile feribotlar sadece kısa mesafe yol alabilmişler, limitli boyutlarda ve ağırlıkta yükler elleçlenebilmiştir. Buradan hareketle tüm dünyada günümüzde kullanılan roll on/roll off gemileri kullanılmaya başlanmıştır.

 

Avantajları

1.Son destinasyona kadar özel ekipmanla geminin içinde taşındığından yükleme ve boşaltma sırasında hasar riski düşüktür.

2.Ambar üstü istifleme yapılmadığı için tüm seyahat boyunca sudan kaynaklı hasarlanma riski yoktur.

3.Yükleme ve boşaltma maliyetleri düşüktür.

4.Yükleme ve boşaltma süreleri hızlıdır.

5. Süratlerinin yüksek oluşu ve limanlarda bekleme sürelerinin düşük olması nedeniyle daha çok sayıda sefer yaparlar.

6. Roro konusunda uzmanlaşmış ekipler tarafından yükleme/tahliye yapılır.

 

Bu sebeplerle RORO modu en güvenli ve ucuz ulaşım modudur.


 

Yük Tipleri Foto Galeri

  
© 2014 Egekont Konteyner Taşımacılık A.Ş. - Bu sitede kullanılan resim ve belgeler orijinal olup tüm hakları ARKAS'a aittir.
İzinsiz kullanılamaz. - Site Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ